Buen Camino patirtys Potencos mieste Italijoje

Kovo 18-22 dienomis „Erasmus+“ trumpalaikio mokinių ir darbuotojų mobilumo projekto „Šv. Jokūbo kelias: verslumo, tvarumo ir savęs pažinimo link“ dalyviai susitiko Potencos mieste, Italijoje. Mobilumo veiklose dalyvavo 38 mokiniai iš Italijos, Ispanijos, Pancūzijos ir Lietuvos. Septyni mūsų gimnazistai – Kasparas Antanaitis, Paulius Dumbliauskas, Ieva Gudaitytė (2a kl.), Simona Čaplikaitė, Adrijus Juknevičius, Astijus Juknevičius (2b kl.) ir Ema Olišauskaitė (2c kl.) – atstovavo Lietuvai.

 

Pirmąją dieną mus svetingai sutiko šeimininkai italai, supažindino su priimančios mokyklos erdvėmis ir pakvietė žaisti susipažinimo žaidimų. Erdvioje mokyklos aktų salėje mobilume dalyvaujančių šalių dalyviai pristatė savo mokyklas, švietimo sistemas, miestą ir šalį, šeimininkams italams įteikėme lietuviškų saldumynų.

 

Veikla apie jausmus ir emocijas, kurią pasiūlė priimančios mokyklos humanitarinių mokslų mokytoja, buvo labai įdomi ir naudinga. Mokiniai išklausė teorinę veiklos dalį: kuo skiriasi jausmai ir emocijos, kas padeda juos atpažinti. Vėliau mišriose grupėse dalijosi savo patirtimis, sprendė gautas užduotis ir pristatė bendros veiklos rezultatus visiems dalyviams. Mokinius į mobilumo veiklas atlydėję mokytojai bendravo su mokyklos direktoriumi ir kolegomis, domėjosi mokyklos ugdymo planais ir tvarkomis, dalijosi savo įžvalgomis. Popietės laikas buvo skirtas apžvalginei ekskursijai po Potencos miestą.

 

Antros dienos rytą mokiniai dalyvavo pamokose kartu su italais. Vėliau mokytojos Gitana ir Lina pakvietė mokinius į veiklą, skirtą socialiniam emociniam intelektui lavinti; jos metu pateikė įdomios ir naudingos informacijos bei vaizdo medžiagos apie emocijų termometrą, emocijų įvairovę ir apie tai, kodėl emocinis intelektas yra svarbus kiekvienam. Po teorinės dalies mokiniai mišriose grupėse atliko užduotis, kurių rezultatą vėliau pristatė mobilumo dalyviams ir mokyklos bendruomenei (informatyvūs plakatai buvo iškabinti mokyklos koridoriuje). Dar viena įdomi veikla tą dieną buvo gamtos mokslų laboratorijoje įvykęs užsiėmimas apie banano DNR. Teorinė dalis, o ypač praktinis užsiėmimas – stebėti gamtos reiškinius pasitelkiant mikroskopą – sudomino visus.

 

Trečioji diena buvo skirta edukacinei – pažintinei išvykai į Pompėją. Nuo tada, kai Pompėjos miestą pasiglemžė Vezuvijaus ugnikalnis (po 8 metrų pelenų sluoksniu miestas buvo palaidotas), Pompėja tapo viena populiariausių vietų visoje Italijoje, o gal net ir visoje Europoje. Mobilumo dalyviai, puikaus anglakalbio gido vedini, turėjo galimybę pažinti Pompėją ir sužinoti, kaip gyveno Senovės Romos žmonės, apžiūrėti namus, išpuoštus freskomis ir skulptūromis.

 

Ketvirtą dieną mokiniai įgyvendino dar keletą mobilumo veiklų. Teorinis – praktinis užsiėmimas, kaip paruošti savo „Europass“ CV, buvo naudingas šiandienos kontekste, nes šis standartizuoto formato gyvenimo aprašymas padeda įvertinti ir tinkamai pristatyti savo profesinius įgūdžius, kompetencijas, kvalifikaciją ir darbo patirtį. Šis gyvenimo aprašymas atpažįstamas, gerai žinomas ir plačiai naudojamas visoje Europoje. Vėliau mokiniai dalyvavo šeimos verslo pristatyme. Verslininkai motina ir sūnus supažindino su bitininkystės vystymu Bazilikatos regione ir medaus gamyba. Mokiniai gavo įdomios informacijos apie bičių gyvenimą ir jų priežiūrą, paragavo skirtingų skonių medaus. Po pietų mokiniai dalyvavo praktinėse dirbtuvėse „Mano žalioji įmonė“, mišriose grupėse ieškojo idėjų, kūrė verslo planą ir pasiūlė tvarų produktą. Pristatymų metu išgirdome apie labai įdomias ateities įmones.

 

Paskutinė mobilumo diena taip pat buvo pilna įdomių patirčių ir teigiamų emocijų. Ryte mokiniai dalyvavo diskusijoje apie tvarumą ir muzikos terapijos užsiėmime, o vėliau pristatė populiarias savo šalių dainas, šoko ir dainavo kartu. Pabaigoje visiems buvo įteikti veiklos sertifikatai ir atminimo dovanėlės. Po pietų išvykome į dar vieną pažintinę išvyką – į istorinį Materos miestą. Vedini italės gidės siauromis vingiuotomis gatvelėmis, grožėjomės mažais nameliais, vadinamaisiais sassi – uoloje iškaltais gyvenamaisiais būstais, išsirikiavusiais vienas virš kito. Pasak italų, jie ir yra miesto vizitinė kortelė.

 

Po dienos veiklų mokiniais rūpinosi priimančios italų šeimos. Lietuvaičiai iš arti pažino italų gyvenimo būdą, itališkos virtuvės ypatumus, mokėsi italų kalbos. Rudeniop laukiame italų partnerių mūsų gimnazijoje ir Druskininkuose.

 

 

Mobilumo dalyvių vardu projekto koordinatorė mokytoja Gitana Stukienė

 

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai. Ši informacija atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.