Etnokultūros diena „Ryto“ gimnazijoje

Lapkričio 25 dieną „Ryto“ gimnazijoje nuo pat ankstaus ryto šurmuliavo pirmokai- ruošėsi projekto  „Tautosaka devintokų akimis“ pristatymui. Renginio vedėja 2a klasės mokinė Miglė Labanauskaitė, dar menanti folkloro ansamblį „Racilukai“, pasidžiaugė, kad projektas, turintis gilias tradicijas, besitęsęs 11 metų, atgimė, ir paaiškino, kad tik užklupusi epidemija ir karantinas jį buvo pristabdęs. Miglei talkino jos klasės draugė Viktorija Nanartonytė, pirmiausia pakvietusi 2a klasės mokinį Raigardą Planutį, fleita pagroti lietuvių liaudies dainą. Vėliau pasirodė visos pirmokų klasės, skambėjo savaip interpretuojamos įvairios lietuvių liaudies dainos. Klausėmės 1ė dainos apie dūdą, nustebino 1b vaikinų balsai, o Jorio Zdanavičiaus salto skambant „Kanapėlei“ visus privertė aiktelėti. Užgavėnių daina „Žuvų šukelėm“, padainuota 1a mergaičių, sužavėjo balsų darna, 1c padainavo Jurginių dainą, o 1d klasės „Jei ne ausinės vasaros“ priminė skaudžius mūsų tautos išgyvenimus. Visiems mokiniams pasiruošti padėjo muzikos mokytoja Ronata Balkaitienė.

Dainuojamąją tautosaką keitė pasakojamoji, kurią gimnazistai perteikė ne mažiau kūrybingai. 1b suvaidino padavimą apie velnio tiltą ties Rumšiškėm, 1c parodė, kaip sekėsi tinginiui dirbti pragare ir visus velnius apgauti, 1a atskleidė, kaip tėvo pastangos apsaugoti sūnų nuo susižavėjimo gražia mergele perniek nueina, o 1d ypač kūrybiškai interpretavo pasaką apie dvylika brolių, juodvarniais lakstančių.

Kad tikra priešadventinė nuotaika užplūstų, gimnazistai žaidė ratelius, šoko autentiškus lietuvių liaudies šokius, kuriuos armonika pagrojo informacinių technologijų mokytojas Edvinas Vilkas.

Pabaigoje gimnazijos direktorė Egidija Vilkienė dėkojo visoms lituanistėms Ritai Gervelienei, Linai Dudulienei, Ramutei Janulevičienei, Ramunei Karlonienei ir Laimai Zdančiuvienei, kurių iniciatyva šis rytmetys įvyko. Vedėjos Miglė ir Viktorija kvietė aktyviai dalyvauti technologijų mokytojų rengiamose varžybose ir mugėje. Visi dalyviai, sustoję ratu, sudainavo „Rod buvo susitikti“ ir suprato, kokia laimė būti visiems drauge, prisiliesti prie savo tautos kūrybos ir ją savaip pratęsti.

Toliau etnokultūros dienos renginių  estafetę perėmė technologijų mokytojai Jonas Dudulis ir Aušra Markevičiūtė. Per ilgąją pertrauką aktų salėje vyko „Cveko“ kalimo į kaladę turnyras. Visos pirmų klasių komandos, sudarytos po penkis narius, stengėsi kuo greičiau įkalti vinį, o  pribėgęs kiekvienas galėjo smogti tik po kartą. Kokios emocijos čia liejosi! Pasirodo, pribėgus pataikyti nėra lengva: vieniems vinis į šalį traukėsi, kiti tarsi vinies atsiprašinėdami bandė suduoti… O dar tie griežti teisėjai- mokytojai nerimą didino. Pelnytai nugalėjo 1c klasė, laimėjusi pietus gimnazijos valgykloje.

Vėliau aukcione buvo parduodamas Rūpintojėlis ir technologijų pamokose mokinių padaryti darbai. Visos už juos gautos lėšos skirtos savivaldybės globojamiems vienišiems seneliams, kuriuos gimnazistai kalėdiniu laikotarpiu lanko kasmet.

Baigiamasis visos ypatingos dienos akcentas- susipažinimas su senaisiais amatais, kuriuos ne tik demonstravo, bet ir gimnazistus bei mokytojus pamokė tikri savo amato meistrai. „Atgimimo“ mokyklos mokytoja, liaudies meistrė Vita Jasienė mokė karpinių meno, Viečiūnų progimnazijos dailės ir technologijų mokytoja Aurelija Zubrickaitė – keramikos dirbinių, VU archeologijos studentas, buvęs gimnazistas, kalvis iš pašaukimo Matas Bodrijė supažindino su kalvyste, rodė įrankius, pasakojo apie archeologinius kasinėjimus, gimnazijos mokytoja Aušra Markevičiūtė su mokiniais pynė draugystės juostą, o mokytojas Jonas Dudulis vijo virves su krūkais. Kas norėjo, pasidarė įvairių dirbinių. Kas nedrįso, ne tik žiūrėjo, bet ir žaidė smagius liaudiškus žaidimus, kurių mokė Miglė Labanauskaitė, Viktorija Nanartonytė ir Ūla Šalengaitė iš 2a klasės.

Taip praėjo įstabi diena, kai pirmų klasių gimnazistai susipažino su mūsų prosenelių gyvenimo būdu, menu ir amatais, visi pasidžiaugėme gražiu bedradarbiavimu tarp savivaldybės mokyklų, gimnazistams buvo smagu matyti savo buvusius mokytojus. Visos šios ypatingos dienos akimirkos, įamžintos dailės mokytojo Virginijaus Sutkaus, lieka visiems kaip gražus prisiminimas laukiant šventų Kalėdų ir Naujųjų metų.

Lina Dudulienė