TEATRO BŪRELIS

 

2016-05-11 d. „Ryto“ gimnazijos teatro būrelis pristatė spektaklį pagal J. Miltinio vid. mokyklos mokinio Roko Leonavičiaus pjesę „Iš taško A į tašką C“.  Gimnazistai Saulius, Jolita, Arnas, Rugilė, Dovydas, Rita, Valentinas ir Rusnė vadovaujami lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Laimos Zdančiuvienės visus metus intensyviai ruošėsi premjerai.

 

Spektaklyje susipynė pagrindinio veikėjo Alekso praeitis ir dabartis. Jaunystėje vaikiną kankino uždavinys, kurio jis niekaip nesugebėjo išspręsti. Noras įveikti užduotį turėjo neigiamą poveikį – prasidėjo nesutarimai su tėvu, vėliau Aleksas atsiribojo nuo aplinkinių, kol galiausiai išprotėjo. Aklas troškimas sužlugdė ne tik jį patį, bet kartu sugriovė ir draugės Daivos ateities svajones tapti balerina arba advokate. Alekso sužalota draugė dėl traumos negalėjo šokti ir nesuspėjo į baigiamuosius egzaminus. Dabartyje žiūrovams pristatoma Daiva dirba kontroliere ir sutinka jauną Aleksą, kuris jai primena skaudžią praeitį.

          Šis gimnazistų spektaklis privertė susimąstyti žiūrovus, kad tobulumo siekis dažnai sukelia neigiamus padarinius. Vaidinimas taip pat buvo skirtas atkreipti dėmesį į mūsų visuomenėje vyraujančias problemas.

          Jauniesiems aktoriams šis spektaklis ne pirmas, tačiau visi teigė, kad jaudinosi prieš užlipdami į sceną. Po renginio teatro grupės nariai nestokojo džiaugsmo ir palengvėjimo, nes viskas praėjo sklandžiai, mintys ir idėjos buvo perduotos gausiai susirinkusiems žiūrovams. Deja, aplodismentais po premjeros Druskininkų „Ryto“ gimnazijoje šie mokiniai mėgavosi tikriausiai paskutinį kartą, tačiau, kaip sakoma, kiekviena pabaiga yra kažko pradžia.

Po spektaklio „Iš taško A į tašką C“


2016-01-28 d. Gimnazijos bendruomenei buvo pristatyta įskaitinė abiturientų Teatro grupės premjera „Rūko žmonės“. Lietuvių kalbos ir literatūros bei teatro mokytoja Laima Zdančiuvienė kartu su dvyliktokais Vytaute, Jonu, Evelina ,Ignu, Gediminu, Ginte, Eitvydu ir Danieliu spektakliu nustebino net kritiškiausius žiūrovus.

         Aštuoni žmonės atsiduria saloje, kurioje turi išbūti bent kelias paras. Visų veikėjų charakteriai, požiūris į gyvenimą skirtingi, todėl iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad jų niekas nesieja. Tačiau spektaklio metu išaiškėja, kad netikėtai pasirodantis rūkas kiekvienam veikėjui atneša skirtingus įspūdžius: vieniems – skaudžius prisiminimus, kitiems primena apie neišnaudotas galimybes ar užsimena apie liūdną ateitį. Šios vizijos veikėjus verčia susimąstyti apie klaidas ir jų atpirkimą ar galbūt savo gyvenimo kaitą ir gražios ateities kūrimą. Spektaklio pabaiga netikėta- paaiškėja, kad septyni žmonės yra mokslinio eksperimento, kurį sumanė jų bendras psichologas, dalis, o vienas iš jų yra psichologo Padėjėjas (Danielis), visą laiką analizavęs ir vertinęs jų kalbą, poelgius, santykius. Paskutinė scena: Seselė (Vytautė) kerpa Ligoniui (Ignui) plaukus- ruošia gydymui – ateičiai- vilčiai…

Spektaklio „Rūko žmonės anonsas

        Po spektaklio aktoriai nestokojo nuostabos, džiaugsmo ir… palengvėjimo, nes pasiruošimas, idėjų kūrimas, spektaklio planavimas, repeticijos buvo pradėti jau praeitų metų pavasarį. Mokiniai stengėsi ,jaudinosi, kad kūrinys patiktų žiūrovams. Tai pareikalavo ne tik mokytojos ir gimnazistų susikaupimo, bet ir bendradarbiavimo, pasitikėjimo vieni kitais, ir … Igno plaukų, kuriuos Vytautė iš tikrųjų(!) kirpo scenoje. (Atskira padėka mokyt. V.Sutkui už konsultacijas dėl scenografijos ir apšvietimo.)

        Džiugu, kad spektaklis buvo į vertintas ne tik įskaitomis, bet ir bendraklasių bei mokytojų palaikymu ir gausiais aplodismentais.


2014- 05-16 d. gimnazijos Teatro būrelis pristatė vieno veiksmo pjesę- pokštą pagal M. Peleckaitės „Kapyš, arba Kodėl artėjant pabaigai ypač šiurpu“. „Žmonės negali gyventi be baimių. Jeigu jų pritrūksta, pradeda kalbėti apie PASAULIO PABAIGĄ!!! Viena buvo numatyta ne taip seniai… Taigi, 2012-12-21 artėjant…“,- rašoma pjesės anonse.Jaunieji aktoriaiatrodė žaidė scenoje, lengvai iš žemės perkeldami veiksmą į Dangų. O ten, pasirodo, viskas ,kai pas mus: nepasitenkinimas, intrigos… Spektaklį pagyvino išdykusių Angelų šokis (šoko merginos, vadovaujamos mokyt. R. Dvorkinienės).

 

Po spektaklio „Kapyš…….“


         Gimnazijos Teatro būrelis kiekvieną pavasarį pradžiugina savo gerbėjus spektakliu. Šiemet, 2015-04-23 d.,visi buvo pakviesti į premjerą „Angelas“. Intrigavo prierašas „teatrinis eksperimentas apie meilę ir sparnus“. Devyni gimnazistai pateikė išties neįprastą pjesės versiją. Vadovaujami Režisieriaus (Arno), personažai keitė vaidmenis, persikūnijo  į juos čia pat – scenoje. Žiūrovai juokėsi iš bergždžių Angelo (Sauliaus) pastangų priversti penktokus Baziliką (Dovydą) ir Melnikovą (Jolitą) pasibučiuoti, įvertino Ritos ir Rugilės kuriamų mokytojų personažus, neliko abejingi Angelų duetui (Rusnei ir Valentinui), norinčiam įteikti Angelui sparnus, žavėjosi Blondinaitės (Vytautės) „blondiniškumu“.

         Spektaklis baigėsi rimtu ir nuoširdžiu Angelo ir Režisieriaus – Dievo dialogu apie gyvenimo gėrį ir vertę. Kaip sakė teatro būrelio mokytoja ir spektaklio režisierė Laima Zdančiuvienė, reikia teigti gėrį ir grožį bei vertinti juos, net ir mažai pastebimus. Spektaklis „Angelas“ buvo parodytas Druskininkų bendruomenei: 05-13 d. „Saulės“ pagrindinėje mokykloje, 05-21 d. – JUC-e.

Scenų iš spektaklio „Angelas“ koliažas


2014 – 01-31 d. gimnazijoje vyko 4Tea_b1 grupės įskaitinis spektaklis „Žvaigždžių lietus“. Grupę sudarė šeši mokiniai, visi jie – pjesės autoriai. Net veiksmo vieta neįprasta- ant stogo. Per pusvalandį mokinai sugebėjo parodyti, kaip iš nerūpestingų mokinių, pabėgusių iš pamokų į savo slaptavietę ant stogo, virstama į grupelę savanaudžių, lipančių per kitų galvas. „Kas yra draugas? Ar žmonės, supantys mus nuo vaikystės ,nesikeičia? Ar galima jais aklai pasitikėti? Nuo draugystės iki išdavystės – vienas žingsnis? Ar tikras draugas – retenybė kaip žvaigždžių lietus?“- intriguojama pjesės anonse. Keliauti per laiką padėjo meistriškas scenos apšvietimas, kurį kūrė Kino grupės mokiniai , vadovaujami mokyt.V. Sutkaus.

        Pjesė buvo palankiai įvertinta IX jaunųjų dramaturgų konkurse Panevėžio J. Miltinio gimnazijoje ir apdovanota Padėkos raštu „Už meistrišką intrigos kūrimą ir tikslias remarkas“. Pagal tradiciją pjesės personažai pavadinti vaidinusių mokinių vardais.

 

  Po  spektaklio „Žvaigždžių  lietus“


 

           Įvyko! 2013  – 01 –  31 d. 4Tea grupė surinko gimnazijos bendruomenę viešai teatro įskaitai- vaidinimui pagal R. Modžeriaus pjesę- farsą „Apie gyvenimą, meilę ir kopūstus“. Anonse rašoma: „Gyvenime yra daug gero ir blogo. Gėris dažnai lieka nepastebėtas, o blogiu susižavima. Graudu? Farso žanras neleis liūdėti. Ateikite ir įsitikinsite, kad į viską galima žiūrėti linksmai“. Kaip niekad gausi trupė (21 personažas!) nukėlė žiūrovus į sovietinių laikų kurortinį miestelį.

         Dekoracijos buvo autentiškos: televizorius, pridengtas megzta servetėle, privalomi kilimai ant sienų sentimentaliais vaizdeliais, „samovaras“, blizgančios užuolaidos ir kt. Pavartę nuotraukų albumus ,pasikuitę senelių spintose mokiniai pasistengė apsirengti pagal tų laikų madas. Žiūrovai nuoširdžiai juokėsi iš naivaus Girtuoklio, pavydžios Kaimynės, apgavikių Būrėjų, viešbutėlio Šeimininkės  Zosės, iš numirusiųjų prisikėlusios Prano žmonos Liudos, perėjūno Lovelaso ir kitų. Visi suvokė ,kad net ir keičiantis laikams, žmonės nelabai keičiasi – panašių personažų rasime ir dabar.  Spektaklis buvo maloniai sutiktas ir pakartotas per bendrą tėvų susirinkimą.

 

Scenų iš spektaklio „Apie gyvenimą…“ koliažas

 


„Dėmesio!

           Visų 1-3 gimnazijos klasių mokinių, siekiančių nugalėti scenos baimę, nebijančių repeticijų ir norinčių vaidinti, laukia Teatro būrelis“,- toks ar panašus skelbimas randasi kiekvieną rugsėjo mėnesį  mūsų gimnazijoje jau nuo 2001 metų.

         Teatro pradžia- L. Zdančiuvienės  pjesė „Žaidžiame teatrą“ (2001), sugalvota kaip pjesė- žaidimas. Spektaklyje vaidino grupė dešimtokų entuziastų,  pareiškusių norą, kad mokykloje būtų Teatro būrelis.

         2002 m. teatro būrelio mokinių pasiūlyta tema mokytoja parašo pjesę „Romeo, Džiuljeta ir kiti“. Pjesės redakcijoje aktyviai dalyvauja mokiniai- ginčijasi, siūlo, atmeta. Sukuriamas galutinis variantas ir tais metais pastatomas spektaklis .

         Nuo 2002 metų dalyvaujame Respublikiniuose jaunųjų dramaturgų konkursuose, vykstančiuose Panevėžio  J. Miltinio mokykloje. Iš ten parsivežtas žinias ir (ką čia slėpti !) pjeses  stengiamės pritaikyti savo būreliui.

         2003 m. teatro būrelis po daugelio pjesių peržiūros pasirenka Biržų „Saulės“ vidurinės mokyklos kūrybinį darbą-  pjesę „Dvyliktokai“. Spektaklis  pasirodė aktualus ir publikai patiko.

          Į IV respublikinį jaunųjų dramaturgų konkursą (2004-2005) vyksta mokytoja ir teatro būrelio nariai J.Paškevičiūtė ir J.Jurkonis. Pastarieji ,kaip pagrindinių vaidmenų atlikėjai, pristato konkursui pjesę „Romeo, Džiuljeta ir kiti“.  Ji buvo palankiai įvertinta ir įtraukta į konkurso pjesių sąvadą. Sulaukta ypatingo apdovanojimo nominacijoje „Už gamtos garsų pritaikymą spektaklyje“ ir padėkos raštų bei palankios spektaklio  recenzijos. Spektaklis rodytas ir  Leipalingio mokykloje.

          Nuo 2005 m. mokyklos teatrinėje veikloje pritaikyta Panevėžio J.Miltinio mokyklos patirtis – viešos įskaitos- vaidinimai. Juos rodo mokiniai, pasirinkę teatro pamokas. Pirmoji tokia įskaita buvo L. Zdančiuvienės pjesė „Tvora iš smilgų“ (2005), parašyta teatro grupės mokiniams (personažai „gavo“ vaidinusių  mokinių vardus).

  „Tvora iš smilgų“

Į V respublikinį jaunųjų dramaturgų konkursą Panevėžyje (2004-2005) važiavo jaunieji kūrėjai A. Volungevičiūtė  ir T. Stonkus.  Jie dalyvavo kūrybinėje laboratorijoje ir kituose renginiuose.

2006 m. į teatro būrelį susirinko  trupė, kurią sudarė dešimt merginų ir du vaikinai. Buvo sunku rasti tinkamą kūrinį, todėl radosi pjesė „Lygtis su dviem nežinomaisiais“ (autorė L. Zdančiuvienė) apie mergaičių klasę, į kurią ateina du naujokai vaikinai. Amžina lyčių kova, į kurią buvo pažvelgta su lengvu humoru, pasirodė patraukli ir vėlesnei trupei- pjesė buvo pastatyta ir 2010 m. Tais pačiais metais spektaklis rodytas ir Druskininkų neįgaliųjų draugijos „Viltis“ nariams.

 

 

 

2006 m. dalyvaujame Lietuvos vaikų ir jaunimo teatrų šiuolaikinės moksleivių dramaturgijos forume „Catapulta – 2006“ Panevėžyje J. Miltinio mokykloje. Būrelio nariai parodė spektaklį „Žaidžiame teatrą“. Spektaklis labai patiko publikai, ypatingas dėmesys buvo atkreiptas į  spektaklio muziką ir dekoracijas (jas kūrė dailės mokytojas J.Sutkus) komisijos nutarimu buvo įsteigta nauja nominacija „Liucija ir Barbora“, ji atiteko K. Ragauskaitei ir A. Dudulytei, kūrusioms šiuos personažus, būrelis apdovanotas Lietuvos kultūros centro padėka ir originalia skulptūrėle „Catapulta- 2006“.

Tais pačiais metais teatro būrelis pastatė L. Zdančiuvienės pjesę „Vagonas“, kuri buvo pritaikyta gausiai trupei : 21 būrelio narys – 21 pjesės personažas. (Dar vienas „Vagono“ pastatymas – teatro grupės įskaita- 2010 m.)

   

 „Vagonas“ (2010) 

 

2007 m. Ieškant pjesės teatro įskaita , kilo idėja parašyti veikalėlį apie draugystę, kuri tęsiasi nuo vaikystės. Pirmąją dalį parašė mokinė  A. Volungevičiūtė, antrąją – mokytoja. Taip radosi spektaklis „Jonas iš Paryžiaus arba Iš kur atsiranda vaikai“. Teatro būrelis tais pačiais metais pastatė spektaklį pagal Pakruojo „Žemynos“ vid. mokyklos vienuoliktokų pjesę „Angelas“.  Spektaklis buvo suvaidintas ir Ricielių kaimo laisvalaikio centre.

    

 „Angelas“  

2008 m gruodžio mėn. Socialinio projekto „Vizija“ (koordinatorė  V. Žaldokienė)  apibendrinimas, teatro būrelio ir 12-okų, teatro grupės mokinių, vieša įskaita- vaidinimas L. Zdančiuvienės „Šimtadienis arba Sėkmės jums visiems (su dviem ė)“.

VI respublikiniam jaunųjų dramaturgų konkursui (2008-2009) buvo pateikta A.Grudzinskaitės pjesė „Balta juosta“. Autorė buvo apdovanota padėkos raštu už moralitė žanro puoselėjimą, mokytoja – padėka už mokinės ruošimą konkursui.

2009 m. Viešai teatro įskaitai pasirenkamas ir pastatomas spektaklis „Tvora iš smilgų“. (personažai turėjo „senuosius“ vardus, kurie buvo duoti 2005 m.). Teatro būrelis tais metais pastato pjesę „Romeo, Džiuljeta ir kiti“.

     

 

 

VIII respublikiniam jaunųjų dramaturgų konkurse  (2010-2011) dalyvavo mokinė  A. Gaidytė su savo pjese       „ …o Ji yra!“  ir buvo apdovanota padėkos raštu  už „draminį veikalėlį pozityvia tema“ ir „taisyklingą visais kalbiniais požiūriais pjesės kalbą“. Mokytoja L. Zdančiuvienė buvo apdovanota padėka „ už bendradarbiavimą ir moksleivės parengimą konkursui“.

2011 m. Teatro būrelis suvaidino J.Katkevičiūtės pjesę „Marionetės“. Spektaklis  sulaukė pasisekimo mokykloje, buvo suvaidintas „Draugystės“ sanatorijoje miesto bendruomenei ir svečiams.

 

 

 

 Teatro grupės mokiniai viešai įskaitai  suvaidino L.Zdančiuvienės pjesę, pritaikytą šiai grupei (personažai „gavo“ vaidinusių mokinių vardus) , „Dienynas  arba Yra kaip yra“.

  2012 m. Teatro būrelio narys mokinys R.Moždžerius pristatė būrelio narių „teismui“ savo sukurtą pjesę „Balta kėdė“. Balandžio mėn. įvyko spektaklio premjera.

 

  „Balta kėdė“

2012-2013 m. m. 4Tea grupės mokiniai viešai įskaitai ruošia mokinio  R.Moždžeriaus pjesę- farsą  „ Aferisto afera arba Keturi rulonėliai tualetinio popieriaus“.