Viešoji įskaita – konferencija gimnazijoje

Vasario dvidešimt ketvirtą dieną Druskininkų „Ryto“ gimnazijoje jau ketvirtą kartą buvo organizuojama abiturientų lietuvių kalbos ir literatūros viešoji įskaita – konferencija. Renginys pradėtas poeto Justino Marcinkevičiaus žodžiais apie knygos vertę, juos perskaitė konferencijos vedėja Karolina Matekonytė. Tada gimnazijos direktorė Egidija Vilkienė pasveikino dalyvius ir paskelbė konferencijos pradžią. Gausi auditorija klausėsi aštuonių merginų kalbų. Skirtingos dvyliktokių kalbos ir kalbėtojų nuomonės palietė įvairias temas: valdovo ir žmogaus santykius, istorines asmenybes, avangardo meną, jauno žmogaus paveikslą, absurdo žmogų, ironijos prasmes. Merginoms kalbant, auditorija turėjo galimybę kartu pasinerti į įvairius literatūrinius pasaulius, svarstyti teismo procesus bei apgalvoti, kaip kūriniai atspindi lyčių stereotipus. Konferencija naudinga buvo tiek klausytojams, tiek kalbėtojoms: pastarosios gavo viešojo kalbėjimo patirties ir naudos besiruošdamos įskaitai ir egzaminams, o auditorija galėjo pasiklausyti, pamąstyti bei imti pavyzdį savo būsimoms kalboms.

        Kalbėtojoms – Evijai Buraitei, Eivilei Čakaitei, Aistei Dagytei, Rusnei Kuliešiūtei, Viktorijai Pravednajai, Ievai Sutkutei, Livijai Šeputytei, Giedrei Karlonaitei – paprasta nebuvo. Jaučiant atsakomybę kalbėti didelei auditorijai, teko rimtai ruoštis, todėl merginas konsultavo jų mokytojos Lina Dudulienė ir Ramunė Karlonienė. „Pasirinkau kalbėti konferencijoje, nes esu įpratusi stovėti prieš auditoriją,“ – pasakoja kalbėtoja Evija Buraitė. – „Nors visada jaučiu šiek tiek jaudulio prieš svarbius renginius, daug nesinervinau. Tačiau, kai konferencijos vedėja pasakė: „Kviečiame abiturientę Eviją“, supratau, koks atsakingas įvykis yra lietuvių kalbos ir literatūros įskaita. Savo temą buvau pasirinkusi jau nuo spalio mėnesio, daug papildomai domėjausi, nes norėjau paruošti brandžią ir išsamią kalbą.“ Akivaizdu, jog pastangos atsipirko: Evija teigia, kad kalbėti pavyko, ir džiaugiasi puikiu rezultatu.

        Klausytojų atsiliepimai apie konferenciją yra geri, jie tiki, kad toks renginys yra vertingas ir reikalingas. „Visada yra malonu pasiklausyti bendraamžių minčių,“ – sako dvyliktokė Emilija Kravčenko. – „Jų kalbos yra artimos širdžiai ir atviros. Kai matai, kaip drąsiai žmonės, pakviesti kalbėti prieš didžiulę auditoriją, eina link mikrofono, supranti, kad tau pačiam nebus taip baisu kalbėti tik dviem žmonėms.“ Vienuoliktokas Julius Gvozdiovas pridūrė, kad kai kurios temos buvo tokios įdomios, kad jau dabar norisi skaityti tų autorių, kuriuos merginos analizavo, kūrinius.

        Auditorija bei kalbėtojos sutinka, kad organizuoti konferenciją kiekvienais metais yra naudinga. Tai yra išskirtinis būdas gauti viešojo kalbėjimo įskaitą, ir mokiniams svarbu turėti galimybę tiek konferencijoje kalbėti, tiek jos pasiklausyti. Renginys yra puiki galimybė pasisemti minčių, sukaupti drąsą, gauti papildomų žinių įvairiomis temomis.

 

Rusnė Kuliešiūtė, 4a klasė