„Ryto“ gimnazija tarptautiniame projekte Slovakijoje

 

 Metams bėgant į pabaigą, gruodžio 10-17 dienomis,  „Ryto“ gimnazijos mokinių grupė su dviem lydinčiais mokytojais dalyvavo tarptautinio projekto “We are not slaves of modern technologies!“ (liet. „Mes – ne informacinių technologijų vergai!”) veiklos programoje Aukštuosiuose Tatruose, Slovakijoje. Projekto partneriai – 14-18 metų mokiniai iš Lietuvos, Lenkijos, Čekijos ir Slovakijos – susibūrė bendrai veiklai. Erasmus+ finansuojamo Europos Sąjungos Veiklus jaunimas programos projekto tikslasugdyti jaunuolių bendravimo bei bendradarbiavimo įgūdžius, lavinti asmenines savybes, skatinti jaunų žmonių sveiką gyvenseną, kūrybingumą, puoselėti kultūrų įvairovę.

      „Ryto“ gimnazijai, mūsų miestui  ir Lietuvai Slovakijoje atstovavo dešimt antrų – trečių klasių gimnazistų, kuriuos lydėjo anglų kalbos mokytojai Gitana Stukienė ir Nerijus Plūkys. Projekto rengėjai slovakai iš Sninos miesto neabejojo: lietuvaičiai būsią šaunūs partneriai naujame projekte, nes tai  ne pirmoji jų veikla su druskininkiečiais.

       Nepamirštama savaitė prasidėjo, kai po ilgos kelionės autobusu pasiekėme tikslą – kalnų miestelį Ždiar. 48-ių  projekto dalyvių grupė buvo apgyvendinta nedideliame viešbutyje su nuostabiu vaizdu į kalnų sniego kepures. Mus, pavargusius po nemigo nakties kelyje, ypač pradžiugino viešbučio šeimininkų svetingumas – laukė jaukūs kambariai ir skanūs pietūs. Kiek pailsėję rinkomės susipažinimo žaidimams. Nors anglų kalba ir buvo pagrindinė projekto veiklos kalba, jaunimas taip pat mokė vieni kitus savo gimtųjų kalbų. Dalyvių rytai prasidėdavo „smegenų mankšta“ ar žaismingais  fizinės mankštos žaidimais. Kiekvienos šalies atstovai paeiliui kvietė į rytinę veiklą ir žadino net didžiausius miegalius. Užduotys, skirtos mišrioms dalyvių grupėms, reikalavo ypatingo dėmesio ir susiklausymo. Reikia pripažinti, kad lietuvaičiai buvo geriausiai mokantys anglų kalbą, todėl jie ir ėmėsi iniciatyvos įvairiataučių komandų veikloje. Įdomu buvo stebėti, kaip keturių šalių atstovų grupelės piešė bendrus logotipus, kūrė pantomimas, vaidino mini siužetus aktualiomis temomis: „Žiniasklaidos priemonių įtaka mūsų kasdienybei“, „Patyčios, smurtas, netolerancija interneto erdvėje ir kaip išvengti pavojų“. Trumpam tapę mimais mokiniai įtikino, kad akys ir kūno kalba ne mažiau iškalbingi už žodžius.

      Dar viena veikla, pareikalavusi projekto dalyvių kruopštumo, kūrybingumo ir fantazijos, buvo kiekvienos šalies komandos videofilmo kūrimas tema „Mes – ne informacinių technologijų vergai!“. Keturi skirtingi požiūriai, skirtingos išraiškos priemonės, o tikslas bendras – mes norime ir galime daugiau bendrauti „gyvai“, be šiuolaikinių technologijų.

      Projekto koordinatoriai pasirūpino ir mūsų laisvalaikiu. Spaudžiant šaltukui, pasivaikščiojome po Štrbske Pleso kalnų slidinėjimo kurortą, įsikūrusį ant to paties pavadinimo ežero kranto 1355 metrų aukštyje. Grožėjomės snieguotomis kalnų kepurėmis, jautėme artėjančių Kalėdų dvasią, taip pat  ieškojome kalėdinių dovanų šeimoms ir draugams. Slovakijos Poprado miestas, garsėjantis šiuolaikiniu Aqua City kompleksu, buvo čia pat, todėl visi pasinaudojome galimybe smagiai praleisti laiką ten. Kuo ypatingas Poprado kompleksas? Lauko baseinai visus metus siūlo krištolinio tyrumo terminį vandenį, kurio temperatūra nekrinta žemiau nei 30-38 laipsnių šilumos. Vanduo, kilęs iš požeminio ežero, esančio 1300 metrų žemiau žemės paviršiaus, turi daugiau nei 20 skirtingų mineralinių medžiagų. Siekiant sumažinti chloro poveikį, baseinai yra sukonstruoti, naudojant nerūdijančio plieno paviršių.

        Ilgi žiemos vakarai  Slovakijoje taip pat neprailgo. Projekte dalyvavę keturių šalių mokiniai parengė tautinius vakarus, per kuriuos pristatė savo miestą ir šalį. Žaidėme linksmus žaidimus, dainavome dainas, šokome, skanavome lietuvių, lenkų, čekų ir slovakų gardumynų. Mes vaišinome lietuviškais saldėsiais. Dėkojame 3A klasės mokinio Dovydo Kalėdos mamytei, kuri mums iškepė skanų ir Kalėdomis kvepiantį „Šimtalapį“. Projektą vainikavo atsisveikinimui skirtas madų ir muzikos šou „Sugrįžkime į 90-uosius!”.

       Šis projektas baigėsi. Laukia nauji, ne mažiau įdomūs. Tikime, kad projektinė savaitės išvyka neatėmė iš mūsų mokinių galimybės mokytis, tobulėti ir pažinti pasaulį, suteikė jiems pasitikėjimo savimi, ugdė žmogiškąsias vertybes. Į klausimą „Kodėl buvo verta dalyvauti tarptautiniame projekte?“ atsako projekto dalyviai – mūsų gimnazistai.

Rokas Navickas, 3A klasė: Dalyvavimas tarptautiniame projekte man suteikė galimybę pažinti naujus žmones, naujas kultūras, išbandyti savo jėgas dirbant komandoje, mokė mąstyti kritiškai ir kūrybingai. Neabejoju, kad šie dalykai yra būtini kiekvieno iš mūsų sėkmingai ateičiai. 

Vaida Cerebiejūtė, 2A klasė: Projektas paskatino mane susimąstyti apie savo požiūrį į daugelį gyvenimo aspektų, mokė tolerancijos kitoms kultūroms. Taip pat galėjau pasitikrinti savo anglų kalbos gebėjimus neformalioje aplinkoje.

Dėkojame visiems, padėjusiems pasiruošti projektinei išvykai į Slovakiją.

Gitana Stukienė, anglų kalbos mokytoja metodininkė

 

      Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai. Ši informacija atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.