Jaunimo mainų projekto išvyka į Slovakiją

Rugpjūčio 23-30 dienomis Košicės krašte rytų Slovakijoje vyko Erasmus+ programos pirmo pagrindinio veiksmo (KA1) Jaunimo mainų  projekto “Say NO to addiction!“ (liet. „Priklausomybėms NE!”) partnerių susitikimas.  „Ryto“ gimnazijai ir Lietuvai Slovakijoje atstovavo Julius Gvozdiovas, Arvydas Kalėda, Laura Gintalaitė, Erika Kostkevičiūtė, Gytis Kupčinskas, Deina Sokolovaitė, Gabija Kupčinskaitė, Paulius Zbarauskas, išvykoje mokinius lydėjo anglų kalbos mokytoja Lina Šerkšnaitė ir socialinė pedagogė Vitalija Žaldokienė.

Drauge su projekto koordinatoriais iš Slovakijos ir projekto partneriais iš Lenkijos ir Čekijos  įsikūrėme pensione ant paties Zemplino marių kranto. Vandens telkinys yra populiari poilsio vieta rytų Slovakijoje.

Didžioji dalis projekto veiklų buvo skirta kovai su priklausomybėmis. Projekto dalyviai diskutavo apie įvairių priklausomybių atsiradimo priežastis ir aptarė kovos su jomis būdus. Taip pat projekte buvo kalbama apie sveiką gyvenseną ir jos svarbą. Dalyviai pasitikrino savo žinias apie sveikus produktus ir maisto piramidę.

Taip pat projekto dalyviai aptarė ir nustatė vyraujančius stereotipus apie įvairių tautų atstovus: anglus, vokiečius, ispanus ir italus. Buvo įdomu išgirsti skirtingas jaunuolių mintis apie kitas tautas ir kultūras.

Vieno vakaro metu visos tautinės komandos pristatė savo šalį, miestą, kuriame gyvena, savo šalies simbolius ir tai šaliai būdingus maisto produktus, dainavo ir šoko, žaidė žaidimus.

Projekte buvo ir kūrybinių veiklų. Projekto dalyviai mokėsi gaminti savo vizitinę kortelę, piešė tatuiruotes ir išmoko pasigaminti aromatinę vonios druską. Taip pat, suskirstyti į mišrias tarptautines komandas, mokiniai sukūrė trumpą filmuką apie šių dienų priklausomybes, vaidino įvairias scenas.

Projekte netrūko ir pramogų. Visiems įsiminė plaukiojimas laivu po Zemplino marias, kurio metu buvo galima žavėtis įspūdingu Slovakijos kraštovaizdžiu. Nepamirštami ir vizitai į netoliese esantį vandens parką. Vieno apsilankymo metu projekto dalyviai  vandens parko lankytojams pristatė išmoktus projekte dalyvaujančių šalių nacionalinius šokius. Parko lankytojai buvo pakviesti prisijungti prie šokančiųjų. Taip pat projekto dalyviai buvo nuvykę žaisti dažasvydžio.

Projekto metu mokiniai pagerino komandinio darbo ir lyderystės įgūdžius, įgijo daugiau pasitikėjimo savimi, tapo drąsesni, komunikabilesni ir tolerantiškesni kitiems. Taip pat jie pagerino užsienio kalbų įgūdžius, išmoko daug naujų žaidimų, įgijo daug kitų įgūdžių, susirado draugų.

Anglų kalbos mokytoja metodininkė Lina Šerkšnaitė