Šių metų „Ryto“ gimnazijos mokinių istorijos konferencija – sveikinimas sostinei nuo mokyklos istorikų bendruomenės

Praėjusį ketvirtadienį, vasario 9-tą dieną, Druskininkų „Ryto“ gimnazijoje vyko jau tradicija tapusi mokinių istorinių įžvalgų konferencija. Šiais metais ji išties simbolinė – jau septintus metus skaičiuojanti konferencija skirta ne tik Vasario 16-tajai, bet ir Vilniaus miesto 700-tųjų metų jubiliejui paminėti. Tad ir renginio tema parinkta  neatsitiktinai – „Vilnius: 700 metų jaunas“, o skaitomi pranešimai skiriami sostinei – jos istorijai atminti, ateities perspektyvomis apžvelgti.

Viena renginio organizatorių, istorijos mokytoja Ramunė Sadauskienė pradėjo renginį paminėdama, jog ši konferencija yra oficialiai užregistruota Vilniaus 700-ųjų metų gimtadienio šventės svetainėje, kaip viena iš jubiliejaus iniciatyvų. „ Taigi kiekvienas, čia esantis, esame Vilniaus gimtadienio istorijos dalis“,– teigė mokytoja.

Pirmąjį konferencijos pranešimą skaitė 3a klasės mokinė Skaistė Pigagaitė (mokytojos L. Zdančiuvienė, R. Sadauskienė), kuriame susipynė  istorija ir literatūra. Su skaidrėmis bei vaizdine medžiaga  gimnazistė  papasakojo apie Vilniaus miesto atsiradimą. Ypatingą dėmesį skyrė Gedimino laiškams, kuriuos išsamiai išnagrinėjo laiškų turinį bei pasidalino savo istorinės, kultūrinės bei literatūrinės reikšmės įžvalgomis.

Apie tolesnę Vilniaus vystymosi eigą XIV-XIX amžių laikotarpiu pasakojo 3a klasės mokinė Akvilė Orliukaitė (mokytoja R. Sadauskienė) savo pranešime „Vilnius šimtmečių eigoje“. Skaidrėse pateiktos iš senųjų Vilniaus albumų surinktos nuotraukos atspindėjo sostinės architektūros raidą. Albumus, kaip teigė pati pranešėja, teko atsiversti ne kartą. „Apie Vilnių galėčiau kalbėti kaip toje patarlėje: septynias dienas ir septynias naktis, nes kuo daugiau gilinausi, tuo įdomesnė buvo sostinės istorija“,– prisipažino Akvilė.

 4a klasės mokinė Darija Bielkina (mokytoja R. Sadauskienė) pasakojo  apie vargus, Vilniaus miestui tekusius XX amžiuje. Kaip teigė pranešėja: „XX a. Lietuvos istorija išties dramatiška“. Pranešime atskleista, jog nepaisant sunkių išbandymų, tokių kaip kaizerinės ir fašistinės  Vokietijos bei SSRS okupacijų sunkmečiai, Vilnius visuomet išliko lietuvių tautos sąjūdžio židiniu.

Ketvirtas pranešimas leido pažvelgti į sostinę iš ateities perspektyvos. Mokytojos L. Streikuvienės ruošta 3a klasės mokinė Ugnė Jurkšaitytė pasakojo apie planuojamus įgyvendinti projektus, žadančius padaryti Vilnių dar jaukesnį, saugesnį, gražesnį bei tvaresnį .

Sklandi pranešėjų kalba žavėjo klausytojus. Išsamiais, vaizdingais, interaktyviais pranešimais, mokinių oratoriniais gebėjimais bei drąsa  pasidžiaugė ir mokyklos direktorė Žaneta Krivonienė. Džiugu, kad kiekvienais metais netrūksta mokinių, norinčių pagilinti žinias bei išbandyti save kalbant prieš auditoriją.

Renginio pabaigoje pranešėjams įteiktos padėkos ir atminimo dovanėlės. Padėkota ruošusiems mokytojams ir mokiniams, užtikrinusiems gerą  įgarsinimą, bei kitiems, prisidėjusiems prie sklandaus renginio.

Marija Vaikšnoraitė, 3a klasė