Savaitė be patyčių „Ryto“ gimnazijoje

Patyčios parodo mūsų kultūros stoką, ir tai nėra tik paauglių „liga“, tai visos visuomenės problema, kurią reikia spręsti. Šiandien kas ketvirtas vaikas patiria patyčias ir kas penktas tyčiojasi iš kitų.  Todėl Druskininkų „Ryto“ gimnazijoje direktoriaus pavaduotojos E. Kavaliauskienės ir Vaiko gerovės komisijos  iniciatyva buvo organizuojami "Savaitės be patyčių" renginiai.  Kovo 19 – 23 dienomis vyko įvairios parodos, mokinių ir mokytojų iniciatyva organizuojamos filmų bei spektaklių peržiūros ir įvairūs žaidimai, skatinantys bendradarbiavimą, darbą komandose, empatiją ir pagalbą. Nors Druskininkų gimnazijoje daugelis mokinių yra tolerantiški vienas kitam, šią savaitę tam buvo skiriamas ypač didelis dėmesys. Į organizuojamus projektus įsitraukė  ir  mokiniai bei jų tėvai, ir mokytojai, ir mokyklos darbuotojai, ir socialiniai partneriai.

Iš tiesų buvo įdėta labai daug pastangų ruošiantis šiai ypatingai savaitei, o svarbiausia, kad visa mokyklos bendruomenė įsitraukė į šią veiklą ir kievienas galėjo realizuoti savo idėjas bei atskleisti kūrybiškumą. Viena iš tokių iniciatyvų – „Draugystės paštas“. Šią idėją pasiūlė mokinių savivalda. Mokiniai ir mokytojai visą savaitę galėjo rašyti laiškus savo draugams ir kolegoms, padėkoti už draugystę, gerumą ir ištiestą pagalbos ranką. Mokytojos R. Balkaitienės iniciatyva į gimnaziją buvo pakviesti  Prienų „Revuonos“ pagrindinės mokyklos mokiniai ir mokytojai, kurie parodė miuziklą „Z karta“.

Labai džiugu, kad  „Ryto“ gimnazija bendradarbiauja su kitomis respublikos mokyklomis. Tokia ir yra šios savaitės paskirtis: atkreipti dėmesį į kitus, dalintis patirtimi ir žiniomis, diegti vertybes. Kitą dieną gimnazijos 2b ir 2d  mokiniai kartu su mokytoju V. Sutkum  aktų salėje peržiūrėjo  ir aptarė filmą „Gerumo stebuklas“.   Manau, kad filmas atskleidė pagrindinę savaitės be patyčių mintį – gera, užjaučianti ir kitiems pasiruošusi padėti širdis visuomet nugali visuomenės stereotipus ir parodo, kad gėris daug ką gali pakeisti. Tą patį trečiadienį gimnazijos sporto salėje vyko ir kūno kultūros mokytojos D. Jauniškienės organizuotas golfo turnyras, pritraukęs ne tik gimnazistus bei mokytojus, bet ir tėvelius, mokyklos darbuotojus bei socialinius partnerius.

Kadangi norinčių dalyvauti kasmet vykstančiame renginyje buvo nemažai,  nuspręsta sudaryti net šešias komandas. Žaidimas buvo ne tik intensyvus bei skatinantis susikaupti, bet ir kupinas džiugių emocijų, komandinio darbo patirties. Prizinės vietos pasiskirstė štai taip: pirmą ir antrą vietas pasidalijo tėveliai ir trečių – ketvirtų klasių mokiniai, o garbingą trečią vietą iškovojo mokyklos darbuotojai.

Žinoma, turnyras nesibaigė vien prizinių vietų išsidalijimu, dar buvo sugalvotos ir įvairios nominacijos. Crazy žaidėju tapo  Sigitas Janulevičius, linksmiausia žaidėja tituluota Inga Kostina, Mis elegancija išrinkta Inga Cololo, o komandos sielos nominacija atiteko Evitai Cololo, gimnazijos mokytoja Virginija Češkevičienė buvo taikliausia bei išrinkta „Erelio akimi“, o matematikos mokytojas Zenonas Maskalenka išrinktas greičiausiu žaidėju – „Žaidėju žaibu“. Pasiruošti renginiui padėjo  mokytojai A. Mosiejus ir J. Dudulis,  kūno kultūros mokytojai bei  3a klasės mokinės G. Vilkelytė, M. Žūkaitė, M. Bogušytė, A. Miciulevičiūtė.

Penktadienį mokytojai ir mokiniai rinkosi jau ne į aktų ar sporto sales, tačiau į jaukų antro aukšto foje, kur vyko muzikinė pertrauka „Dainuokime“. Ją organizavo muzikos mokytoja R. Balkaitienė ir kvietė prisijungti bei aktyviai dalyvauti ir moksleivius. Skambančios dainos ir muzika dar kartą suvienijo mokyklos bendruomenę, skatino bendrystę ir draugiškumą, o šypsenos ir džiugios emocijos išliko visai dienai.

Žinoma, visą savaitę buvo organizuota ir mini projektų.  Mokytojos V. Žaldokienė, V. Češkevičienė ir D. Urbonienė skatino visus rašyti gražius žodžius, iš kurių vėliau sudėliotos gėlės, puošusios mokyklos pirmo aukšto fojė. Gražūs posakiai  ragino susimąstyti bei suvokti vertybių svarbą gyvenime: „Gerbdamas kitus, galėsi gerbti save“, „Aukščiausias išsilavinimo pasiekimas yra tolerancija“, „Didis žmogus ištiesia ranką, o mažas – pakiša koją“. Mokytoja V. Žaldokienės pasiūlė dar vieną iniciatyvą – stendą „10 skirtumų tarp patyčių ir konfliktų“. Labai svarbu atskirti šiuos du dalykus, nes konfliktai yra neišvengiama bendravimo dalis, mokanti žmones ieškoti kompromisų, didinanti socialinę kompetenciją ir skatinanti prisiimti atsakomybę už savo veiksmus ir kaltę. Patyčios, kaip teigia V. Žaldokienė, yra socialiai nepageidaujamas reiškinys, kuris nemoko tinkamų socialinių įgūdžių, priešingai – patyčios vyksta dėl socialinės kompetencijos stokos. Gimnazijos psichologė D. Kuzmickienė  organizavo pokalbius bei diskusijas patyčių tema su 1 – 4 klasių mokiniais, mokė, kaip kovoti su agresoriumi ir kaip pačiam tokiu netapti.

Taigi, savaitė be patyčių Druskininkų „Ryto“ gimnazijoje praėjo sklandžiai ir iniciatyviai. Manau, mokiniai įgijo daugiau bendravimo patirties ir gavo puikių pavyzdžių iš visos mokyklos bendruomenės, kaip būti tolerantiškiems, pakantiems ir empatiškiems. Garsus amerikiečių rašytojas Markas Tvenas yra sakęs: „Laikykis atokiau nuo žmonių, kurie siekia sumenkinti tavo tikslus, svajones. Menkaverčiai žmonės taip elgiasi, o didieji – padeda tau patikėti, kad tu irgi gali būti sėkmingas.“ Todėl ir norėtųsi, kad mūsų visuomenėje  santarvė, gerumas ir tolerancija būtų vertybės, kad suprastume, jog tas, kuris niekina kitus, niekada nebus didis.

Gabrielė Žūkaitė, 4a kl.