Sąjūdžio jubiliejui skirtas renginys Druskininkų „Ryto“ gimnazijoje

2018 metai, skirti Lietuvos valstybės šimtmečiui paminėti, jau baigiasi.  Gruodžio 14 dieną Druskininkų „Ryto“ gimnazijos aktų salėjeįvyko  dar vienas renginys, skirtas  valstybės jubiliejui – tai trečioji mokinių  istorijos konferencija „Sąjūdis – tai žmonės, pakeitę Lietuvos istoriją“, skirta Lietuvos Persitarkymo Sąjūdžio trisdešimtmečiui paminėti.

Renginio svečiai – žmonės, patys dalyvavę Sąjūdžio veikloje: Vytautas Valentukevičius, Gintaras Žilys, Andrius Mosiejus, Saulius Lukošiūnas. Jie susitiko su vyresniaisiais gimnazistais, kuriems papasakojo apie savo veiklą Druskininkų Sąjūdyje prieš trisdešimt metų. Renginio  svečiai, gimnazistai ir mokytojai klausė penkių pranešėjų. Svarbiausi faktai buvo išdėstyti ir nė viena tiesa nebuvo nutylėta. Sąjūdžio istorija buvo atskleista jaunų žmonių lūpomis. Dalyvavusieji renginyje turėjo progą prisiminti iniciatyvių grupių veiklą kitų žmonių akimis. Vieni Sąjūdį palaikė pagal savo galimybes, kiti į laisvę žiūrėjo skeptiškiau, tačiau buvo ir tokių, kurie aktyviai ėjo koja kojon su laisvos Lietuvos idėjomis.

Gimnazijos bendruomenei ir svečiams iš anksto pasiruošę mokiniai papasakojo apie Sąjūdžio susikūrimą, veiklą, jo darbus, tuometinės valdžios požiūrį ir jo istorinę reikšmę bei palikimą. Apie Lietuvos Sąjūdžio susikūrimą kalbėjo ketvirtokas Paulius Zbarauskas. Abiturientas priminė, kad Sąjūdžio iniciatyvinė grupė susikūrė 1988-ais metais birželio trečią dieną.  Sąjūdžio iniciatyvinę grupę sudarė 35 žymūs tuometinės Lietuvos mokslo ir meno žmonės.

Renginį tęsė trečiokė Giedrė Karlonaitė, pristačiusi Sąjūdžio veiklą Druskininkuose. Visada įdomu išgirsti apie svarbius įvykius Lietuvoje, bet smagiausia vis dėlto yra klausytis savo miesto istorijos. Sužinojome, kad Druskininkai šiuo svarbiu laikotarpiu neliko užribyje. Sąjūdžio užuomazgos mūsų mieste aptinkamos vos po trijų dienų nuo pagrindinės Sąjūdžio grupės sostinėje susikūrimo. 1988-ųjų metų birželio šeštą dieną mūsų kurorte apsilankė profesorius Česlovas Kudaba. Jo dėka buvo įkurta organizacija – Druskininkų kultūros fondas. Vieno šios grupės susitikimo metu Kornelijus Platelis atsinešė Sąjūdžio programą ir įstatus. Tų pačių metų rugpjūčio mėnesio pradžioje slapto susitikimo metu buvo įsteigta „Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Druskininkų iniciatyvinė grupė.“

Po to kalbėjusi 3a klasės mokinė Eivilė Čakaitė pasakojo apie Lietuvos Sąjūdžio steigiamąjį suvažiavimą, į kurį, beje, vyko ir 15 Druskininkų sąjūdžio atstovų. Steigiamajame suvažiavime Vilniuje dalyvavo daugiau kaip tūkstantis delegatų, arba, kaip pasakė pati kalbėtoja „Užsiregistravo maždaug penkiolika kartų daugiau žmonių, negu šiandien yra salėje“. Apie okupacinės valdžios požiūrį į Sąjūdį kalbėjo trečios klasės mokinė Deina Sokolovaitė. Nors Sąjūdžio tikslai buvo kilnūs, ši organizacinė grupė nebuvo palankiai sutikta tuometinės sovietinės Lietuvos valdžios. Dėl propogandos Sąjūdis buvo šmeižiamas. 1988 metais vykęs Lietuvos Laisvės Lygos mitingas buvo ne tik išvaikytas, bet ir pavadintas „bananų baliumi“. Prasidėjo Sąjūdžio slopinimo veiksmai.

Galiausiai savo pranešimą pristatė trečiokė Viktorija Pravednaja, kalbėjusi apie Sąjūdžio istorinę reikšmę ir palikimą. Nepaisant visų sunkumų, Sąjūdžiui visgi pavyko pažadinti tautą. Tai įrodė surinktų po peticijomis parašų skaičius, kuris viršijomilijoną, masiniai mitingai, drąsūs Sąjūdžio aktyvistų pasisakymai Maskvoje ir reikalavimas atkurti istorinį teisingumą.

Konferencijai pasibaigus, „Ryto“ gimnazijos pirmokai ir antrokai buvo pakviesti į parodą, vykusią  aktų salėje. Jos metu Alfonsas Bulotas, R. K. Dvasininkas Dim. Majoras, ir Vytautas Markevičius,Rumšiškių Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, pasakojo apie Sąjūdžio veiklą vidurio Lietuvoje.

Renginys, skirtas Sąjūdžio jubiliejui, baigėsi. Jo dvasią dalyviai buvo skatinami palaikyti ir grįžę namo, nes tų Lietuvai svarbių įvykių liudytojai yra kiekvieno iš mūsų šeimose.

Karolina Matekonytė, Druskininkų „Ryto“ gimnazijos 3a klasės mokinė