Pilietinė iniciatyva „Tremties vaikų žaislai“

Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, kaip ir kasmet, inicijuoja Birželio 14 – osios – Gedulo ir vilties dienos minėjimą Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklose. Šią dieną prisimenami 1941 m. birželio 14 d. prasidėję Lietuvos gyventojų trėmimai, kai per vieną savaitę iš Lietuvos buvo ištremta apie 17 500 žmonių, iš kurių 5 060 buvo vaikai iki šešiolikos metų amžiaus. Šiemet Tarptautinė komisija Lietuvos mokykloms pasiūlė organizuoti renginius tema „Tremties vaikų žaislai“. Šia akcija, anot  komisijos vykdomojo direktoriaus Ronaldo Račinsko, siekiama išsaugoti istorinę atmintį kitokiu būdu – sukurti vaikų emocinį ryšį su praeitimi ir taip išmokyti pažinti istoriją širdimi.

Penktadienį, birželio 14 dieną, ir mes – grupelė „Ryto“ gimnazijos mokinių bei istorijos mokytojai Juozas Dailydė ir Ramunė Sadauskienė – dalyvavome komisijos inicijuotoje akcijoje „Tremties vaikų žaislai“. Skaitėme laiškus, prisiminimus apie į tremtį išvežtų vaikų paliktus žaislus, apie tai, kokiais žaislais vaikai žaidė ten… Atsinešėme ir savo mylimus žaisliukus, kuriuos branginame iš savo vaikystės. Kalbėjome apie tremties baisybes ir žmonių išgyventas kančias.