Pasakų, sakmių, dainų iš šokių pakviesti…

Lapkričio 28 dieną „Ryto“ gimnazijoje vykusi tradicinė tautosakos popietė draugėn subūrė pirmokus, jų auklėtojas, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas ir gimnazijos  folkloro ansamblį „Racilukai“, kurio ilgametė vadovė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Lina Dudulienė – šio tradicinio, šiemet devintąkart organizuojamo renginio iniciatorė ir palaikytoja.

Išėję tautosakos kursą, mokiniai renkasi, kokią pasaką vaidins ir kokią dainą atliks bendrame  naujokais tebevadinamų pirmokų renginyje. Jiems talkina ir auklėtojos, ir lietuvių kalbos bei literatūros mokytojos.

„Racilukai“ pradėjo renginį smagia svečių sutiktuvių daina „Gerą kelią svečiai keliavo“. Popietės vedėja Gabija Januškaitė (1a) kvietė prie vaišių stalo sėdinčias klases pasirodyti. Visų pirmųjų  klasių spektakliukai buvo ypatingi: 1 a klasės pasirodymui scenarijų sukūrė Urtė Rudzytė, bendraklasiai suvaidino modernų pasakaitės „Gaidys, šuo ir lapė“ variantą . 1c klasė vaidino pagal sakmę „Laumės verpėjos“ – laumių vaidmenį įkūniję trys šaunūs vaikinukai laumių rūbais tebestovi akyse (laumes vaidino Mantas Anučinas, Arnas Cimakauskas ir Arnas Milius). 1b ir 1 d klasės pasirinko vaidinti visiems nuo vaikystės puikiai žinomą pasakaitę „Dangus griūna“. Nors pasaka ta pati, mokiniai ją inscenizavo ir  pateikė dviem visiškai skirtingais variantais.

Gerą emociją jutome klausydami liaudies dainų, ypač kai scenoje jas traukė visa klasė.  „Racilukų“ kolektyvo čia pat pamokyti,  pirmokai, taip pat ir jų mokytojos noriai šoko „Trumpakojį“, „Dirižablį“, „Malūnėlius“, „Oirą“ ir kitus liaudies šokius. Kolektyvo sudainuota karinė istorinė daina „Tilžės miestelis“ abejingų nepaliko, o daina „Feini mūsų kompanija“ patvirtino mintį – kaip smagu drauge veikti, vaidinti, dainuoti, sėdėti prie vaišių stalo ir deramai leisti Advento laiką.

Prisiliesti prie tautosakos klodų ne teoriškai, o išties, gyvai, daug smagiau, naudingiau, kūrybiška. Vaikams tokie pasibuvimai – atgaiva po sunkaus darbo per pamokas, mokytojoms – džiaugsmas ir mito apie jaunų žmonių abejingumą paneigimas.

Ramunė Karlonienė