Neakivaizdinė kelionė į tarpukario Kauną: konferencija ir ekskursija

Gruodžio 6 dieną „Ryto“ gimnazijoje vyko jau tradicija tapusi mokinių istorijos konferencija. Šių metų tema „Kaunas – laikinoji Lietuvos sostinė“. Temos pasirinkimą lėmė LR Seimo sprendimas paskelbti 2019 metus „Laikinosios sostinės atminimo metais“.

1919-1939 metai – labai svarbus Lietuvos istorijos laikotarpis. Kaunas tapo laikinąja sostine ir svarbiausiu Lietuvos miestu. Jis du dešimtmečius atliko Lietuvos valstybės įtvirtinimo funkcijas, jame formavosi moderniosios Lietuvos istorijos, lietuvių kalbos, kultūros, mokslo, paveldo tradicijos. Konferencijoje mokinių istorinių įžvalgų temos buvo pasirinktos atsižvelgiant į tai: „Kaunas iki tampant tikrąja sostine“ Rytis Bozys, 3a klasė (mokytojas Juozas Dailydė), „Politinis gyvenimas tarpukario sostinėje“ Eivilė Čakaitė, 4a klasė (mokytoja Ramunė Sadauskienė), „Ekonominis miesto pulsas“ Pijus Domantas Valentukevičius, 3a klasė (mokytoja Danutė Platūkienė), „Architektūrinis Kauno veidas tarpukariu“ Gabija Januškaitė, 2a klasė (mokytoja Eglė Aurylienė), „Laikinosios sostinės kultūrinis gyvenimas“ Viktorija Pravednaja ir Evija Buraitė, 4a klasė (mokytoja Ramunė Sadauskienė).

Tiek mokiniai, tiek mokytojai pasidžiaugė konferencija. Gabija Januškaitė teigė, jog ją išsamūs, vaizdingi, nuoseklūs pranešimai nukėlė į tarpukario Kauną, o įdomūs , intriguojantys faktai ilgai išliks atmintyje. Visiems buvo įdomu išgirsti, kaip jaunas šiuolaikinis žmogus vertina šį laikotarpį. Tai buvo gražus mokinių ir mokytojų bendradarbiavimas tiek rengiant pranešimus, tiek apipavidalinant visą renginį (programėlės, nuotraukos, salės papuošimas).

Visus konferencijos įspūdžius dar labiau sustiprino ekskursija į Kauną, kur pranešimų temas buvo galima susieti su praktika. Į ekskursiją išvažiavome gruodžio 13 dieną – penktadienį. Suplanavome aplankyti žymiausius tarpukario objektus. Tad pirmiausia pravėrėme istorinės Kauno prezidentūros duris. Ten pamatėme įdomią praėjusio amžiaus žymiausių Lietuvos įvykių parodą. Aplankėme atkurtus prezidentūros kambarius, prezidento darbo kabinetą ir sužinojome įdomių faktų iš to laiko valstybės vadovų gyvenimo.

Tada leidomės į ekskursiją per senamiestį, Laisvės alėją ir Žaliakalnį. Nors ir pūtė žvarbus vėjas, bet visus suplanuotus objektus pamatėme, o daugelį iš jų ir aplankėme. Tai senasis centrinis paštas, buvusios taupomosios kasos namai (dabartinis savivaldybės pastatas), Lietuvos banko rūmai, Metropolio viešbutis, Kauno valstybinis muzikinis teatras, buvę ,,Pieno centro“ bendrovės rūmai, karo muziejaus sodelis. Į Žaliakalnį pakilome senuoju technikos stebuklu – funikulieriumi – ir miesto panorama grožėjomės nuo Kristaus Prisikėlimo bazilikos stogo. Tai įspūdingiausi Kauno modernistinės architektūros pavyzdžiai. Na, o Kauno įgulos karininkų ramovė daugeliui iš mūsų buvo tikras netikėtumas: unikalios salės, baldai, netgi parketas, žiemos sodelis ir išsaugotų paveikslų bei daiktų istorijos įsiminė visiems

.

Kelionės pabaigoje jau sutemus pasigrožėjome šventiškai pasipuošusiu Kauno senamiesčiu ir, žinoma, Kalėdų eglute. Puiki nuotaika, kalėdinė muzika, meduolių ir karšto šokolado kvapas ir daug daug gražių nuotraukų Rotušės aikštėje. Taip užbaigėme savo kelionę po Kaunąlaikinąją Lietuvos tarpukario sostinę.

Isrorijos mokytojos Eglė Aurylienė, Ramunė Sadauskienė