„Ir darbus lydi daina“

Š. m. gruodžio 13 d. „Ryto“ gimnazijoje pavakaroti pirmokus pakvietė jau tradiciniu tampantis renginys „Ir darbus lydi daina“.  Technologijų mokytojai Jonas Dudulis ir Aušra Markevičiūtė, norėdami jaunimui priminti, kaip žiemos vakarus leido jų seneliai ir proseneliai, į gimnaziją pakvietė svečių: Viečiūnų progimnazijos technologijų mokytoją Aureliją Vilūnienę, „Saulės“ pagrindinės mokyklos technologijų mokytoją Almantą Trainavičių, Vilniaus Žirmūnų darbo rinkos mokymo centro Druskininkų filialo pedagogą Vidmantą Kygą ir gimnazijos tautos tradicijų puoselėtojus folkloro ansamblį „Racilukai“.

Ansamblio vadovei, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai Lina Dudulienei užvedus pirmąją adventinę dainą „Sodai sodai leliumoj“, jaunimui atrodė, kad vakaras žada būti rimtas ir santūrus, bet po kelių dainų, visus pakvietus į ratą pirmokai nesitikėjo, kad jų protėviai žaidė tokius smagius žaidimus kaip „Totorys kalnais lėkė“. Netrukus visi pedagogai mokinius ir savo kolegas kvietė išbandyti senųjų amatų: V. Kyga mokinius mokė, kaip savo paties sukonstruotomis staklėmis išsidrožinėti medalį (prabėgusiems jubiliejiniams metams atminti), J.Dudulis parodė, kaip savo rankomis nusivyti virves, A.Vilūnienė pamokė prakalbinti molį ir susikurti indus bei eglutės žaisliukus, A.Trainavičius, kaip susikurti mini stogastulpį, A. Markevičiūtė, kaip suverpti siūlą.

Džiugu sulaukti mokinių susidomėjimo ir pabandžius suvokti, kad kiekvienas amatas reikalauja ne tik rankų miklumo, bet ir įgudimo, kad viskas  nėra taip paprasta. Vakarą vainikavo kelios ansamblio „Racilukai“ pamokytos ir drauge visų sudainuotos tik dzūkams būdingos Advento dainos, padainuotos visiems sustojus į bendrą ratą. Ir, regis, tuo metu visi tikrai pajuto tą nuostabų Advento metą – bendrystę, patirties ir tradicijų perdavimą ir perėmimą.

Aušra Markevičiūtė