Gimnazistai gilinosi į sveikos gyvensenos problemas

Balandžio 27 dieną gimnazijoje vyko gamtos mokslų mokytojų organizuota mokinių mokslinė konferencija „Sveika gyvensena“.

 

Konferenciją pradėjusi biologijos mokytoja D. Šlajuvienė paaiškino, kad pasirinkti temą šių metų konferencijai paskatino  tai, kad minime 125-ąsias K. Dineikos gimimo metines ir priminė apie jo indėlį į druskininkiečių ir visų Lietuvos žmonių sveikatinimą. Renginio vedėja 3b kl. mokinė Kristina Leškevičiūtė savo įžanginėje kalboje, kalbėdama apie sveikos gyvensenos sampratą, galutinai įtikino, kad pasirinkta konferencijos tema išties aktuali šiuolaikiniam žmogui. Vienos konferencijos metu neįmanoma išanalizuoti visų šios plačios temos aspektų, todėl buvo pasirinkti keli, aktualiausi jauniems žmonėms, aspektai.

 

Pasaulinė sveikatos organizacija mitybą įvardina kaip vieną lemiamų sveikatos veiksnių. Todėl pirmasis Marijos Vaikšnoraitės, 3a kl. mokinės (mokytoja D. Šlajuvienė) pranešimas buvo apie vieną dažniausių mitybos praktikų – vegetarizmą. Savo įdomiame pranešime Marija pasakojo apie seną vegetarizmo istoriją ir kokios priežastys lemia, kad žmonės tampa vegetarais. Ji analizavo šios praktikos privalumus ir trūkumus, priminė  senus vegetarų ir visaėdžių ginčių argumentus,  pateikė mokslininkų sudarytą  augalėdžių ir mėsėdžių fiziologijos palyginimą ir padarė savo išvadą, kad žmogus visgi yra visaėdis, bet jo mityboje turi vyrauti augalinės kilmės maistas. Mokinė taip pat analizavo vegetarizmo ryšį su klimato kaita ir konferencijos dalyvius sudomino pasakojimu apie valgomųjų vabzdžių naudą sveikatai.

 

Antrą pranešimą – „Oro tarša“ parengė ir skaitė Miglė Birvinskaitė ir Danielė Sobol, 2a kl. mokinės (mokytojos D. Bartainienė ir S. Tamulevičienė). Jei maistą, kurį valgome, galime iš dalies  pasirinkti, tai kokiu oru kvėpuojame – ne.  Pranešėjos analizavo oro taršos priežastis, šio reiškinio padarinius sveikatai bei kokių priemonių galima imtis oro taršai mažinti.

 

Konferencijoje nutarėme panagrinėti dar vieną grėsmę sveikatai, apie kurią daug nekalbama. Tai – kosmetikos ir higienos priemonių žala. Pranešimą šia tema parengė Ugnė  Ratkutė, 3ė kl. mokinė  ir Viltė Karauskaitė, 3a kl. mokinė (mokytoja G. Matulevičienė). Jų pateikta informacija privertė susimąstyti ir pagalvoti apie tai, kokias priemones rinktis, o kurių būtina atsisakyti ar mažinti jų kiekį.

 

Miegas yra gyvybiškai svarbus kaip maistas, oras, vanduo… Apie pagrindinius miego higienos nesilaikymo sukeliamus padarinius sveikatai konferencijai pranešimą parengė Beatričė Novickaja, 1c kl. mokinė (mokytoja D. Vasiljevienė). Ji pristatė tyrimo, kuris buvo atliktas mokykloje, rezultatus.

 

Paskutinis šios konferencijos pranešimas „Stresas – tylusis žudikas“. Jį parengė Deira Strikaitytė, 3a kl. mokinė (mokytoja D. Šlajuvienė). Šios problemos negalėjome nutylėti, nes stresas yra kasdienis dabartinio žmogaus palydovas. Deira savo pranešime kalbėjo apie trumpalaikio ir nuolatinio streso  skirtumus bei nurodė, kad nesuvaldytas stresas yra daugelio ligų priežastis, trukdo būti laimingu, kenkia net ateinančioms kartoms.  Ji analizavo pagrindinius stresą sukeliančius veiksnius, o daugiausiai dėmesio skyrė streso suvaldymo ir mažinimo būdų pristatymui. Taip pat priminė, kad reikia nebijoti kreiptis pagalbos ir į psichologus.

 

Užbaigdama konferenciją, jos vedančioji Kristina dėkojo mokiniams, kuriuos sudomino konferencijos tema ir jie gilinosi, ruošė pristatymus,  sklandžiai juos pateikė konferencijos dalyviams.

Biologijos mokytoja D. Šlajuvienė