Gamtos mokslų konferencija

Druskininkų „Ryto“ gimnazijoje šis vasaris – konferencijų mėnuo. Vasario 16-osios proga surengta istorijos konferencija, o vasario 22 d., antradienį, gimnazijos gamtos mokslų mokytojai ir mokiniai pakvietė į pirmąją gyvą gamtos mokslų konferenciją.

Kaip ir praėjusiais metais, konferencija atliepia į pasaulio aktualijas – 2021 m. nagrinėtas virusų ir bakterijų poveikis, o šių metų tema – vis aktualesnė klimato kaita. Renginyje skaityti ne tik pranešimai, bet pristatyti ir tiriamieji darbai. Konferenciją pradėjo abiturientė Greta Jakubauskaitė, pristačiusi didžiausias ekologines katastrofas tiek užsienyje, tiek Lietuvoje – nuo Černobylio iki Klaipėdos. Antroji pranešimą skaitė 4a klasės mokinė Gabija Januškaitė, pristačiusi pagrindinius oro teršalus ir jų poveikį klimatui bei pademonstravusi nuotraukas, įrodančias pragaištingus klimato kaitos padarinius. 1a klasės mokinė Miglė Labanauskaitė pristatė pačių mokinių atliktą tyrimą „Aplinkos teršimo išmetamosiomis medžiagomis vertinimas“. Išgirdome, kaip kito išmetamų dujų kiekis nuo amžiaus pradžios ir išvydome sudėtingas formules, kurias be didelių kliūčių išgliaudė pirmokės. 2b klasės mokinys Dominykas Lukošiūnas pristatė dar vieną didelę problemą – miškų kirtimą, kuris bene labiausiai prisideda prie klimato kaitos. Nors jo pranešimas paruoštas itin profesionaliai, pristatyta informacija neguodžia. Penktoji savo pranešimą turėjo skaityti antrokė Marija Vaikšnoraitė, deja, aplinkybės lėmė, kad pranešimo intriguojančia tema „Ar vegetarai išgelbės pasaulį?“ šiemet neišgirdome. Andra Mikulskytė, 3a klasės mokinė, pasirinko kitokį pranešimo formatą ir įtaigiai papasakojo apie tai, „kas bus, jeigu bus“, nepažabojus klimato kaitos. Anglies dioksido atmosferoje mažinimo būdus pristatė pirmokė Geisvina Kalėdaitė. Sužinojome ne tik apie saulės energetiką, bet ir kitus alternatyvios ir švarios energijos išteklius. Paskutinė pranešimą skaitė 2a klasės mokinė Ugnė Jurkšaitytė, aptarusi fenomenalų visuomeninį reiškinį – vartotojiškumą, kuo jis kenkia ir kaip galime jį pažaboti. Ugnė pateikė ne tik patarimų, kaip galime suvartoti mažiau, bet ir pasiūlė keletą platformų, padedančių norintiems gyventi švaresnėje planetoje. Išklausius visus septynis pranešimus, mokyklos direktorė įteikė padėkos raštus konferencijos dalyviams, bei padėkojo jiems padėjusioms gamtos mokslų mokytojoms: biologijos mokytojoms Nijolei Krukonienei ir Danutei Šlajuvienei, Daivai Vasiljevienei, fizikos mokytojoms Dijanai Bartainienei, Snieguolei Tamulevičienei, chemijos mokytojoms Editai Senkevič, Giedrei Matulevičienei. Taip pat padėkota konferencijos vedėjai Austėjai Kleponytei ir vaizdu bei garsu besirūpinusiam Tomui Kemzūrai. Baigdama renginį, Austėja pakartojo visos konferencijos leitmotyvą: „Klimato kaita – vienas didžiausių mūsų laikų pavojų ir iššūkių“. Būtent mes, jaunoji karta, vis labiau suprantame, kad nuo mūsų priklauso, ar sugebėsime sumažinti šio proceso padarinius.

Gabija Januškaitė, 4a klasė